Haber Köşesi
   Makaleler
   Sözlük
   Köşe Yazarları
   Duyuru ve Etkinlikler


Hoşgeldin, Ziyaretçi
Üye Adı
Şifre      
(Üye Ol)

FİBROKİSTİK HASTALIK
   Fibrokistik hastalık aslında bir hastalık değildir. Memede ortaya çıkan bir dizi klinik ve histolojik değişikliğin tamamına verilen bir addır. Klinik değişiklikler elle muayene, ultrasonografi ve mamografi, histolojik değişiklikler ise memeden alınan parçanın mikroskopik incelemesi sonucu saptanır.


   Bugün fibrokistik hastalık terimi yerine memede fibrokistik değişiklikler terimi daha sık kullanılmaktadır. Bunun nedeni fibrokistik değişikliklerin, meme hastalığı olmayan kadınların %50-60’da mevcut olmasıdır. Dolayısı ile memedeki bu değişiklikler bir hastalık olarak değil, yıllar içinde memede ortaya çıkan doğal değişiklikler olarak kabul edilmektedir. Bu değişiklikler ergenlikten sonra başlar ve menapoz öncesine değin sürer. 20-50 yaş grubunda en sık görülür. Değişikliklerin ortaya çıkmasında en önemli nedenin, meme dokusunun kadınlık hormonuna verdiği aşırı yanıt olduğu düşünülmektedir.

   Fibrokistik hastalığın, memede ortaya çıkan bir dizi klinik ve histolojik değişikliğin tamamına verilen bir ad olduğunu söylemiştik. Fibrokistik hastalıkta saptanan klinik bulgular:

   1.Memede kitle veya nodül
   2.Memede birden fazla kitle veya nodüller
   3.Memede kistik kitle
   4.Tüm memede yaygın nodülarite (yan yana küçük kitlelerden oluşmuş hissi veren muayene bulgusu
   5.Memede ağrı veya muayenede memede hassasiyettir.
   6.Meme başı akıntısı

            

     

   Fibrokistik hastalıkta görülen histolojik bulgular sıklıkla süt üretilen bezlerde ortaya çıkar. Mikroskopik inceleme ile saptanan bu bulgular içinden en sık görülenleri:

   1.Kistler: En sık görülenidir. Sıklıkla süt kanallarının tıkanmasına bağlı ortaya çıkar. Çok küçük olabilecekleri gibi, ultrasonografik inceleme ile saptanabilecek, elle muayenede hissedilebilecek boyutlara da erişebilirler.
   2.Fibrozis: Meme dokusunun sert hissedilmesine neden olan değişikliktir. Genellikle kistlerin rüptürüne bağlıdır. Meme dokusu içine akan kist içeriği burada bir enflamasyona, ve bunu takiben fibrozise neden olur.

   Yukarıdaki mikroskopik bulgulardan da anlaşılabileceği gibi fibrokist ismi fibrozis ve kist terimlerinin birleştirilmesinden ortaya çıkmıştır. Memedeki fibrokistik değişikliklerin meme kanseri ile bir ilişkisi bulunamamıştır.

Fibrokistik Hastalığın Tedavisi
   Fibrokistik hastalık gerçekte bir hastalık olmadığı, memede yıllar içinde ortaya çıkan iyi huylu değişiklikler olarak kabul edildiği için bir tedavisi de yoktur. Ancak memedeki kistler zaman içinde elle hissedilebilir boyutlara ulaşabilir ve memedeki ağrının ana kaynağı olabilirler. Her ne kadar meme kistleri iyi huylu olsalar da, hastaların önemli bir kısmı memesinde eline gelen bir sertlikle yaşamak istemez. Bu durumda hem kişiyi ruhsal anlamda rahatlatmak, hem de kistten kaynaklanabilecek meme ağrısını azaltmak için, bu kistlerin içindeki sıvı boşaltılabilir.

   Meme kistleri içindeki sıvının boşaltılmasına kist aspirasyonu denir. Kist içinden alınan sıvı nadiren renksizdir. Sıvı, genelde beyaz, sarı-yeşil, kahverengi olur. Eğer alınan sıvı kanlı değilse, su gibi ise ve aspirasyon sonrası kist tamamen kaybolmuş ise boşaltılmış sıvı için ek bir tetkik gerekmez. Herhangi bir sıvı gelmez ise, aspire edilen sıvı kanlı ise, sıvı alındıktan sonra meme içinde kitle hala devam ediyorsa, aspire edilebilen sıvı tetkik edilmeli, geride kalan kitle de ayrıca araştırılmalıdır.

   Özetle:
   1. Kist içindeki sıvının tamamen boşalmasından sonra kistin kaybolduğundan emin olunması
   2. Kistin, 4-6 hafta sonra kontrol edilerek, tekrarlayıp tekrarlamadığının anlaşılmalı
   3. Tekrarlayan kistlerde (2-3 denemeden sonra) veya aspirasyon sonrası geride kitle kalan durumlarda lezyonun biyopsi açısından tekrar değerlendirilmesi  önerilir.

   

Copyright © Meme Kanseri Tüm hakları saklıdır.

Yayınlanma:: 2008-10-28 (15511 okuma)

[ Geri Dön ]
Content ©MANISA
5 Günlük Hava Tahmini


Google
 

 


Meme Kanseri   
Designed by VIPixel.com